• Wpisów: 4
  • Średnio co: 1 rok
  • Ostatni wpis: 5 lat temu, 14:53
  • Licznik odwiedzin: 2 057 / 2154 dni
 
lostev
 
Hej

Celem tej notki jest wyjaśnienie, jak Słońce działa na skórę, przyczyniając się do jej krótko i długotrwałego uszkodzenia oraz jak się przed tym uchronić.

Ciesząc się słońcem wiele osób ignoruje ostrzeżenia przed nadmiernym opalaniem się. Uważają, że opalenizna poprawia ich samo poczuje i wygląd.

Moda na opaleniznę jest stosunkowo nowym zjawiskiem, jeszcze 100 lat temu ludzie chcieli mieć bladą cerę. Ludzie pracujący większość czasu na wolnym powietrzu byli opaleni, natomiast bogaci i liczący się z modą woleli unikać słońca – nosi kapelusze z szerokim rondem i parasole. Uważali bladą cerę za wyznacznik przynależności do określonej sfery i dowód pożądania za modą. Nastawienie to zaczęło się zmieniać w latach trzydziestych XX wieku, kiedy nastała moda na rekreację na świeżym powietrzu, a opalenizna stopniowo stawała się pożądanym atrybutem.

Częste i długie przebywanie na słońcu powoduje fotostarzenie się skóry – wysychanie, pokrywanie się brązowymi lub czerwonymi  plamami, utratę sprężystości i powstawanie zmarszczek, szczególnie u osób o jasnej karnacji.

Jednakże bez wątpienia, słońce bardzo poprawia nam nastrój, szczególnie po długiej, mroźnej zimie.

*Ważne informacje*

* Opalenizna jest widocznym skutkiem uszkodzenia skóry
* Do długotrwałych efektów nadmiernego przebywania na słońcu należą : fotostarzenie skóry i nowotwory

* W Wielkiej Brytanii notuje się około  40 000 przypadków raka skóry rocznie, w Polsce 5 000.

Światło słoneczne jest promieniowaniem elektromagnetycznym, to energia wielu fal świetlnych emitowanych przez Słońce. Wędrują one przez przestrzeń kosmiczną z prędkością 300 000 km/s. Energia ta dostarcza nam ciepła i światła, których potrzebujemy, ale także szkodliwych promieni ultrafioletowych, UV.

*Czynniki ryzyka*

* Pora roku : ryzyko jest największe latem, kiedy Słońce jest wysoko na horyzoncie

* Pora dnia : ryzyko jest największe między godziną 11.00-15.00, gdy Słońce jest najwyżej na horyzoncie.

* Ryzyko jest największe w pobliżu równika

* Ryzyko jest największe w bezchmurne dni

* Odbicie : ryzyko większe jest tam gdzie w pobliżu powierzchni w dużym stopniu odbijających promienie, takich jak : piasek, śnieg, falująca woda.

* Ryzyko uszkodzenia skóry nie zmniejsza się dzięki chłodzącemu działaniu wiatru czy wody.

* Gdy niebo jest bezchmurne. Dwie trzecie promieni dociera pod różnymi kątami z atmosfery, a nie bezpośrednio ze Słońca. Więc gdy Słońce chowa się za chmurami, ale wciąż jest widoczna duża powierzchnia nieba, ryzyko może być jedynie mniejsze o jedną trzecią.

*W kolejnym wpisie*

# kontynuacja tematu, głównie skupię się na opaleniźnie i fotostarzeniu oraz jak chronić skórę przed słońcem.

Pozdrawiam! :)


large (1).jpg

Nie możesz dodać komentarza.